Blog

outsourcing usług księgowych

Jakie korzyści daje outsourcing usług księgowych dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Nieocenionym wsparciem dla przedsiębiorców, którzy dążą do optymalizacji kosztów i efektywności działania, może być outsourcing usług księgowych. Szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skorzystać z wielu korzyści płynących z tego modelu współpracy. Chcesz wiedzieć, na czym dokładnie polega outsourcing księgowy i jakie są jego największe zalety? Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej
Świadectwo

Jakie informacje powinno zawierać świadectwo pracy?

Świadectwo pracy to ważny dokument, który potwierdza zatrudnienie osoby w danym miejscu pracy oraz może być jednym z atutów podczas poszukiwania nowego zatrudnienia. Warto więc wiedzieć, jakie informacje powinno zawierać takie świadectwo, aby było pełne i wiarygodne dla potencjalnych przyszłych pracodawców.

Czytaj dalej
przeglądanie dokumentów

Jak przygotować się do kontroli ZUS?

Chyba każdy przedsiębiorca borykający się z biurokracją i obowiązkami płynącymi z prowadzenia własnej działalności gospodarczej, marzy o tym, aby wszystko odbywało się sprawnie i bez niepotrzebnych przeszkód. Prawdziwy wyzwaniem może więc być kontrola Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak należy się do niej przygotować.

Czytaj dalej
dłonie mężczyzny z dokumentami

Czynny żal. Czym jest i jak go złożyć, by był skuteczny?

Załatwianie spraw podatkowych wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Mimo najlepszych starań niekiedy po czasie może okazać się, że nie dopełniliśmy wszystkich naszych obowiązków. Co zrobić, żeby uniknąć kary? Opcją z której warto skorzystać jest tzw. czynny żal. Czym on jest? I jak go złożyć? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czytaj dalej
obliczenia podatku dochodowego

Co można odliczyć od podatku dochodowego?

Ulga podatkowa to prawo przysługujące podatnikom, którego celem jest zmniejszenie wysokości podatku PIT. Co w praktyce można odliczyć od podatku dochodowego?

Czytaj dalej
dane pracowników

Wykształcenie a wymiar urlopu

Dni wolne to coś, na co czeka każdy pracownik. To czas, kiedy można wypocząć lub załatwić ważne sprawy. Jednak jak wyliczana jest ilość dni wolnych? I czy na ich liczbę ma wpływ wykształcenie? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czytaj dalej
obliczanie na kalkulatorze

Jak obliczyć staż pracy danego pracownika?

Zastanawiasz się nad tym, jak prawidłowo obliczyć staż pracy danego pracownika? Nie wiesz w ogóle, czym on tak naprawdę jest? To dobrze trafiłeś! W tym artykule dowiesz się, jakie okresy liczą się do stażu pracy oraz na przykładzie dowiesz się, jak je obliczyć. Zapraszamy do lektury artykułu.

Czytaj dalej
PIT-11

Deklaracja roczna PIT-11. Kto musi ją wypełnić?

Każdego roku płatnik ma obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym szereg dokumentów rozliczeniowych. Jednym z najważniejszych jest PIT-11. Na jego podstawie deklaruje się wysokość dochodu, pobranych zaliczek na podatek i przychodów z innych źródeł określonego imiennie podatnika. Płatnik zobowiązany jest do przesłania tego dokumentu zarówno do urzędu skarbowego zgodnie z miejscem zamieszkania podatnika, jak i do […]

Czytaj dalej
dokumenty podatkowe VAT

Absurdy podatkowe w Polsce

Obowiązek płacenia podatków w Polsce spoczywa zarówno na osobach fizycznych, jak i przedsiębiorcach. Podatki dotyczą dochodów, spadków, darowizn, nieruchomości, a także produktów i usług. Ich wysokość budzi wiele emocji, ale często największy problem wynika z niejasności obowiązujących przepisów. Wprowadzane zmiany, które mają upraszczać przepisy, dodatkowo je komplikują. Luki prawne z kolei powodują chaos w urzędach i rozdrażnienie […]

Czytaj dalej
Rozliczenia

Jakie pozycje powinna uwzględniać Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR)?

KPiR, czyli Księga Przychodów i Rozchodów jest często wybieraną formą prowadzenia ewidencji księgowej. Z takiej opcji nie mogą jednak skorzystać wszyscy. Do prowadzenia KPiR zwykle zobowiązani są mali przedsiębiorcy, którzy spełniają określone wymogi. Obowiązek prowadzenia KPiR spoczywa na tych, których dochody za poprzedni rok były niższe niż równowartość 2 mln euro oraz są opodatkowani na […]

Czytaj dalej