Świadectwo pracy to ważny dokument, który potwierdza zatrudnienie osoby w danym miejscu pracy oraz może być jednym z atutów podczas poszukiwania nowego zatrudnienia. Warto więc wiedzieć, jakie informacje powinno zawierać takie świadectwo, aby było pełne i wiarygodne dla potencjalnych przyszłych pracodawców.
Jak poprawnie sporządzić świadectwo pracy?
Na samym początku warto podkreślić, że dokument powinien być opatrzony odpowiednim tytułem. Najczęściej stosowanym jest po prostu „Świadectwo pracy”. Ważne jest, aby tytuł był czytelny i łatwo identyfikowalny. Zasadnicza część świadectwa pracy powinna zawierać dane pracodawcy, czyli firmę lub instytucję, w której osoba była zatrudniona. Należy podać pełną nazwę firmy, jej adres oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) lub numer REGON.
Kolejnym istotnym elementem są dane osobowe pracownika, tj. jego imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL. Te informacje potwierdzają tożsamość osoby, której dotyczy świadectwo pracy. Ważnym elementem na świadectwie pracy jest okres zatrudnienia. Tutaj należy uwzględnić zarówno datę rozpoczęcia pracy, jak i datę jej zakończenia. Warto również podać informacje o ewentualnych przerwach w zatrudnieniu, jeśli takie miały miejsce.
Kolejna istotna informacja to stanowisko, na którym osoba była zatrudniona oraz zakres obowiązków wykonywanych w ramach tego stanowiska. Warto tutaj zawrzeć szczegółowy opis zadań, które osoba wykonywała na co dzień, aby potencjalny przyszły pracodawca mógł ocenić kompetencje kandydata. Zajmując się kadrami i płacami w Lublinie, zauważamy, że wielu pracodawców zapomina o uwzględnieniu formy zatrudnienia, tzn. czy była to umowa o pracę na czas określony czy nieokreślony. Informacja ta jest istotna dla potencjalnych przyszłych pracodawców ze względu na rodzaj umowy, jaki chcieliby zaproponować kandydatowi.
Istotnym elementem świadectwa pracy może być również ocena pracy danego pracownika. Jeśli firma lub instytucja posiada system ocen pracowników, warto uwzględnić taką informację na świadectwie. Ocena może dotyczyć zarówno jakości wykonywanych zadań, jak i stosunku do współpracowników czy przełożonych. Jeśli pracownik uczestniczył w szkoleniach czy kursach związanych z wykonywaną pracą, warto również uwzględnić takie informacje na świadectwie.