Zastanawiasz się nad tym, jak prawidłowo obliczyć staż pracy danego pracownika? Nie wiesz w ogóle, czym on tak naprawdę jest? To dobrze trafiłeś! W tym artykule dowiesz się, jakie okresy liczą się do stażu pracy oraz na przykładzie dowiesz się, jak je obliczyć. Zapraszamy do lektury artykułu.
Czym jest staż pracy?
Staż pracy to suma wszystkich okresów zatrudnienia na umowę o pracę oraz czasu, który został określony przez Kodeks Pracy. Co zalicza się do tych dodatkowych okresów powiększających staż pracy? Są to:
- urlop wychowawczy,
- praca za granicą,
- okres poboru zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium,
- prowadzenie indywidualnego gospodarstwa rolnego,
- pobyt w szkołach i uczelniach wyższych (w tym studia doktoranckie),
- czynnej zawodowo służby wojskowej.
Jeśli chcesz być pewien prawidłowo obliczonego stażu pracy pracownika, to nie zawahaj skontaktować się ze specjalistą w zakresie kadr i płac. Skoro wiesz już, czym jest staż pracy i poznałeś okresy go rozszerzające, czas dowiedzieć się, jak go obliczyć. Dowiesz się tego w następnym akapicie.
Jak określić staż pracy pracownika?
Żeby określić staż pracy danego pracownika, trzeba dodać czas zatrudnienia do okresów rozszerzających. Najlepiej pokazać to na przykładzie. Jeśli świeżo upieczony magister rozpoczyna swoją pierwszą pracę, to do okresu stażu zalicza się czas w szkole. Zatem na start taka osoba będzie miała 9 lat stażu pracy (4 lata liceum ogólnokształcącego oraz 5 lat studiów). Co nie wlicza się do stażu pracy? Wszystkie umowy cywilnoprawne, które miała dana osoba. Zatem, mimo okresu ubezpieczeniowego wynikającego np. z umowy zlecenia, nie wliczają się one do stażu pracy. Dlatego warto podkreślić, że staż pracy nie równa się okresowi uprawniającemu do emerytury. Pamiętaj też, że czas na działalności gospodarczej nie liczy się do stażu pracy. Jeśli interesuje Cię więcej kwestii związanych z kadrami i płacami, to zapraszamy na nasz blog!