Absurdy podatkowe w Polsce

dokumenty podatkowe VAT

Obowiązek płacenia podatków w Polsce spoczywa zarówno na osobach fizycznych, jak i przedsiębiorcach. Podatki dotyczą dochodów, spadków, darowizn, nieruchomości, a także produktów i usług. Ich wysokość budzi wiele emocji, ale często największy problem wynika z niejasności obowiązujących przepisów. Wprowadzane zmiany, które mają upraszczać przepisy, dodatkowo je komplikują. Luki prawne z kolei powodują chaos w urzędach i rozdrażnienie obywateli. Jakich absurdów podatkowych można doszukać się w Polsce? Sprawdźmy!

Zawiłe przepisy i dziwne formy opodatkowania, czyli absurdy podatkowe w Polsce

Jednym z największych problemów polityki podatkowej w Polsce jest niestabilność przepisów. Dynamiczne zmiany prowadzą do niejasności, a tempo ich wprowadzania w życie sprzyja administracyjnemu chaosowi. Z tego powodu wielu przedsiębiorców nie orientuje się w bieżących reformach  i nie nadąża za wprowadzaniem zmian. W związku z tym jedynym rozwiązaniem jest korzystanie z usług biur rachunkowych. Usługi w zakresie doradztwa podatkowego oraz prowadzenia ksiąg podatkowych w Lublinie i okolicach oferuje m.in. Biuro Rachunkowe Praktyk.

Oprócz trudności interpretacyjnych kontrowersje wywołują same formy opodatkowania i próby ustanawiania nowych zobowiązań. Okazuje się, że opodatkować można praktycznie wszystko. W historii Polski, ale i innych krajów znaleźć można wiele podatków, które urastają do rangi absurdalnych i niesprawiedliwych. Dobrym przykładem może być tzw. bykowe, czyli podatek pobierany w PRL-u od osób bezdzietnych, które nie zdecydowały się zawrzeć związku małżeńskiego początkowo do 21., a później do 25. roku życia.

Jednak nie tylko w PRL-u, ale i obecnie nie brakuje „dziwnych” podatków. Wśród takich można wymienić, chociażby „podatek od deszczu”, który wiąże się ze zmniejszeniem naturalnej retencji w terenie czy też opłatę klimatyczną. Niezrozumienie budzi też „podatek od podatku” pobierany od wyrobów akcyzowych. Paliwo, tytoń czy alkohol nie tylko są objęte akcyzą, ale i też podatkiem VAT. Wiele niejasności generuje też Nowy Ład, który wprowadza istotne zmiany np. w prawie podatkowym dla przedsiębiorców.